Get Adobe Flash player

Özgürlüğün 93. Yılı Kutlandı

 

Erzincan'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.

Erzincan Belediyesinin önünde bulunan Atatürk Anıtı'na çelenk sunumuyla başlayan törenler, şehitlik anıtında devam etti.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Erzincan Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Yüksel Çakır ve 3. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümgeneral Ergüder Topbaş, Şehitlik Anıtı'na çelenk koydu. Bakan Yıldırım ve beraberindeki heyet, şehit mezarlarına da çiçek bıraktı.

Erzincan Belediye Başkanı Çakır, konuşmasında, şehitlere seslenerek "Sizleri tanımadık, yüklerinizi görmedik, ancak kanlarınız ve canlarınız pahasına bizler için verdiğiniz mücadelenin, kazandığınız zaferin ve bırakmış olduğunuz mirasın üzerinde yaşadığımızın şuur ve bilinci içerisindeyiz. Bizlere bu vatanı bıraktığınız için size minnettarız" dedi.

Erzincan'ın tarihi boyunca çok büyük yokluklar, felaketler ve insafsızca zulümler yaşadığını dile getiren Çakır, geçtiğimiz yüzyılın Erzincan için muhacirlik, yoksulluk gibi çileli günlerin yaşanmasına sebep olduğunu söyledi.

Ermeni çetelerinin, birlikte hareket ettikleri Rus kuvvetlerinin bölgeden çekilmesiyle kontrolü ele aldığını vurgulayan Çakır, "Erzincan ve bölgesinde yapılan katliamlarla, zaten yokluk ve sefillik içerisinde olan Erzincanlılar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı" diye konuştu.

Buradaki törenin ardından, Vali Demir, Belediye Başkanı Çakır ve 3. Ordu Garnizon Komutanı ve Kurmay Başkanı Tümgeneral Topbaş, Ordu Caddesi üzerinde halkı selamladı.

Tören, Türk milislerini canlandıran atlıların geçişi, folklor gösterileri, mehteran konseri, askeri birliklerin ve Gaziler Derneği üyelerinin geçişi ile sona erdi.

Son Güncelleme (Pazar, 20 Şubat 2011 11:52)

 
Bulut Sunucu
Hosted Exchange